هرمزگان کمترین زندانی غیرعمد را در کشور دارد.


مدیر نمایندگی ستاد دیه هرمزگان با تقدیر از حمایت‌های خیرین در راستای حبس‌زدایی گفت: به همت نیکوکاران و با همیاری قضات شریف محاکم قضایی استان هرممزگان کمترین زندانی جرایم غیرعمد را دارد.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، احمد مرادی‌نژاد با بیان عملکرد آزادی‌های این نهاد حمایتی اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ با تلاش‌های شبانه‌روزی کمیته صلح و سازش ستاد دیه و با همراهی قضات در قبولی دادخواست اعسار یا تعدیل اقساط با شرایط روز جامعه توفیق داشتیم ۱۸۵ بدهکار مالی یا محکوم به پرداخت دیات ناشی از حوادث کارگاهی یا سوانح رانندگی را از بند رهایی بخشیم که قابل توجه است ۵۹ نفر از این افراد بدون پرداخت هر وجهی و به صرف معاضدت‌های قضایی ارایه شده از سوی ستاد دیه از مجازات زندان نجات یافته‌اند.

وی افزود: از جمع افراد مساعدت شده ۸ مددجو بابت دیات موضوعات غیرعمد یا شبه‌عمد در بند بودند و الباقی که جمعیت اکثریت را شامل می‌شوند به ترتیب ۶۲ نفر بابت ناتوانی در ایفای تعهدات ناشی از صدور چک یا امضای سفته، ۵۵ محکوم به دلیل عسرت در تسویه مطالبات مهریه و ۱۲ محبوس نیز با عنوان عدم پرداخت نفقه در بند حضور داشتند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه هرمزگان با اعلام وضعیت زندانیان حال حاضر این استان گفت: با اقدامات حبس‌زدائی که صورت گرفته است خوشبختانه طبق آمار کشوری استان هرمزگان با میزبانی از ۴۰ زندانی جرایم غیرعمد کمترین طیف دربندان غیربزهکار را به خود اختصاص داده است که از همین جمع محبوسانی که تک قرار بوده و به اصطلاح حائذ شرایط هستند تنها ۳۳ مددجو است.

وی ادامه داد: پس از اصلاح، تصویب و دائمی شدن قانون بیمه اجباری شخص ثالث در اردیبهشت سال ۱۳۹۵ خوشبختانه جمعیت رانندگان زندانی بدهکار در مسائل دیات فوتی و جرحی سیر نزولی داشته و امروز نه فقط در سطح زندان‌های استان هیچ بدهکار دیه‌ای بابت حوادث کارگاهی و ساختمانی نیست، بلکه محبوسی بابت پرداخت دیه سوانح جاده‌ای هم نداریم.

مرادی‌نژاد با دعوت از عموم اصناف جهت حمایت مادی و معنوی از زندانیان تحت حمایت ستاد دیه گفت: هم‌اکنون ۳۳ زندانی جرایم غیرعمد در استان هرمزگان تحمل حبس می‌کنند که رقم بدهی این افراد رقمی معادل ۲۸۰ میلیارد تومان است. در ماه مهمانی خدا و با توجه به ظرفیت‌های موجود استانی شایسته است همیار آن دسته از زندانیان نیازمندی باشیم که نه با سوء نیات مجرمانه که بر حسب وقوع یک اتفاق ناخواسته پای آن‌ها به زندان باز شده است.