پویش بخشایش فاطمی از شهادت تا ولادت


به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی ستاددیه استان هرمزگان ؛ ستاد ملی صبر با الگوگیری از سیره و روش حضرت فاطمه زهرا علی‌ها السّلام، پویش بخشایش فاطمی را همزمان با شهادت ایشان از اول بهمن ماه تا ۲۶ بهمن مصادف با ولادت آن حضرت راه اندازی کرده است تا با همکاری پیروان راستینش، پیام صلح، بخشایش و رضایت را که در تمام طول زندگی دختر نبی اسلام (ص) وجود داشته است، به جهانیان معرفی کند.

ایثار یکى از والاترین ویژگى هاى اخلاقى است. ایثارگر با گذر از خود و ابراز نوع دوستى، به قلّه مکارم اخلاقى دست مى یابد. این صفت برجسته اخلاقى در زندگى حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها به کمال، موجود است. وى همه زندگى و جوانى اش را در راه خدمت به پدر و همسر و فرزندانش فدا کرد. در یک جا مال را بخشید و در جایى دیگر جان را ایثار کرد. در جنگ خندق، لقمه نان خود و فرزندانش را براى پدرى برد که سه روز بى غذا مانده بود. در جایى و روزگارى دیگر سه روز پیاپى افطار خود را به مسکین، یتیم و اسیر بخشید؛ و در شبى شگفت، غذاى خود و فرزندان خردسالش را خوراک مهمانى کرد که به آنان پناه آورده بود. فاطمه (س) جان خویش را نیز ایثار کرد و در عرصه دفاع از حق و ولایت، تا پاى جان ایستاد.
انفاق در سیره حضرت فاطمه زهرا دارای سه رتبه و درجه است، که هر کدام بر دیگری برتری دارد: ۱. صدقات ۲. مواسات ۳. ایثار و از خود گذشتگی.
همه فطرت‌های پاک در پویش بخشایش حسینی و بخشایش رضوی دعوتند
صدقه: حضرت فاطمه (س) توجه ویژه‌ای به پرداخت صدقه به فقرا داشتند و هیچ مستمند و نیازمندی از در خانه اش دست خالی باز نمی‌گشت؛ نمونه بارز انفاق و ایثار آن بزرگوار، بخشش «لباس عروسی» به زن فقیر، آن هم در شب عروسی است. ایشان به مصداق آیه «لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون» هرگز به نیکی دست نمی‌یابید و از نیکان نمی‌شوید، مگر اینکه از آنچه دوست می‌دارید، انفاق کنید، پیراهن نو را به فقیر بخشید. زهرای اطهر با لباسی ساده به خانه شوهر رفت و سند ایثار در چهره درخشان زندگی اش ثبت شد.
مواسات: مواسات به معنای تقسیم اموال با نیازمندان در اندازه کفاف است؛ یعنی در همان مقدار کفاف دیگری را نیز شریک سازد، اگر افزون بر اندازه، کفاف باشد و از آن مقدار زیادی به کسی ببخشد، به آن مواسات نمی‌گویند و در واقع مصداق صدقه است.

ایثار: برترین و بالاترین مرتبه انفاق، ایثار است؛ در این مرتبه فرد نه تنها اموال خود را با مستمندان تقسیم و بدون تجملات، در سطح فقیرترین افراد جامعه زندگی می‌کند، بلکه آنان را بر خود مقدم می‌دارد و نصیب خویش را نیز به آن‌ها تقدیم می‌ کند و این عالی‌ترین مصداق انفاق و بزرگواری است.

حضرت فاطمه زهرا (س) در سخاوت و بخشندگی رهرو راه پدر بزرگوار خویش بود، او به یاد داشت که پدر گرامی اش فرموده بود سخاوتمند به خداوند و مردم و بهشت، نزدیک و از دوزخ دور است، خداوند خود، صاحب جود و بخشندگی است و اهل جود و بخشش را دوست دارد.

در پویش بخشایش فاطمی هر ایرانی می‌تواند کمک‌های نقدی خود را برای آزادی زنان زندانی جرایم غیرعمد به شماره حساب ۰۱۰۶۱۱۰۰۳۱۰۰۷ و شماره کارت ۶۷۰۶-۹۹۹۳-۹۹۱۸-‌۶۰۳۷ بنام نمایندگی ستاددیه استان هرمزگان نزد بانک ملی و کد پیامکی # ۷۷۷۷۰۷۶ * ۷۸۰ * نسبت به آزادی این قبیل زندانیان اهداء نماید .