جشن گلریزان در شعب بانک مسکن استان هرمزگان


همایش جشن گلریزان در شعب بانک مسکن استان هرمزگان برگزار گردید ؛ در این مراسم علی استادی مدیر کل زندانهای استان هرمزگان اظهار داشتند ؛ زندانی در بدو ورود به زندان از لحاظ وضعیت جسمی و روحی توسط پزشکان و پرستاران زندان مورد معاینه پزشکی قرار می گیرد و سپس به سوابق و جرم های وی رسیدگی می شود.
و همچنین در جهت توانمند سازی زندانی ها با همکاری اداره کل فنی و حرفه ای ۲۶ رشته فنی برای زندانی ها آموزش داده می شود. ایشان افزود: به دلیل این که بیشترین زندانی ها دچار فقر فرهنگی هستند در راستای رفع این مشکل و اصلاح رفتار زندانی، آموزش های اعتقادی شامل احکام، روخوانی و روان خوانی، تجوید و تفسیر، حفظ قرآن و همچنین آموزش های مهارت های زندگی در زندان ها برگزار می شود.
وی ادامه داد: در حوزه اشتغال زندانی ها نیز زندانی هایی که جرم آن ها سنگین نیست و برای جامعه آسیب ساز نیستند در بیرون از زندان مشغول به کار می شوند.
وی در حوزه خدمات اجتماعی بعد از خروج از زندان به اشتغال زندانیان اشاره کرد و بیان داشت: مرکز خدمات اجتماعی زندان ها در بخش اشتغال اقدام به پرداخت وام و تسهیلات به زندانیان می کند.
احمد مرادی نژاد مدیر نمایندگی ستاددیه استان بیان داشتند ؛ ۱۷ درصد از زندانی های جرائم غیرعمد این استان را زندانی های دیه اعلام کرد و در سال گذشته تعداد ۹۶ نفر زندانی مهریه و نفقه، ۶۹ نفر زندانی مالی و ۳۴ نفر زندانی دیه از زندان های هرمزگان آزاد شدند. وی با اشاره به آغاز به کار ستاد دیه این استان در سال ۸۱ بیان کرد: در این مدت ۲ هزار و ۶۵۶ زندانی با بدهی یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون ریال از زندان های استان آزاد
شده اند.
مدیر نمایندگی ستاد دیه هرمزگان اظهار داشت: هم اکنون ۱۴۵زندانی دیه و جرائم مالی غیر عمد با بدهی ۱۵۷میلیارد ریال در زندان های استان هرمزگان به سرمی برند.
مرادی نژاد همچنین به برگزاری جشن گلریزان شامگاه امروز شنبه در شهرستان سیریک اشاره و عنوان کرد: به دلیل نبود هیچ زندانی در سیریک، کمک های مردمی که در این شهرستان جمع آوری می شود برای زندانی هایی سیریکی است که در زندان میناب به سر می برند.
این مسوول ادامه داد: در جزیره کیش نیز زندانی وجود ندارد؛ بنابراین کمک هایی که در جشن گلریزان این جزیره جمع آوری می شود برای آزادی زندانی های شهرستان بندرعباس و بندرلنگه است.
وی همچنین بر مشارکت بیش از پیش مردم و خیران در جشن گلریزان و آزادی زندانیان نیازمند و آبرومند جرائم غیر عمد تاکید کرد.
از ابتدای ماه مبارک رمضان تا کنون از ۱۳ شهرستانی که میزبان جشن های گلریزان بوده اند، این جشن در شهرستان های پارسیان، رودان، میناب، بندرعباس، بندرلنگه، جاسک و شعب بانک مسکن هرمزگان برگزار شده است.
این جشن هم چنین در جزیره های کیش و قشم در روزهای ۲۷ و ۲۸ ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد.
در سال گذشته ۱۹۹ زندانی جرائم غیرعمد مالی با بدهی ۲۲۹ میلیارد ریال با کمک نیکوکاران از زندان های هرمزگان آزاد شدند و هم اکنون نیز ۱۴۵ زندانی با بدهی ۱۵۷ میلیارد ریال در زندان های استان به سر می برند.
مهریه و نفقه، جرائم مالی و دیه به ترتیب مهم ترین جرائم غیرعمد مالی زندانیان در استان هرمزگان به شمار می رود.