معرفی نهاد


ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند

 

ستاد دیه در اواخر سال ۱۳۶۹ با هدف کمک به زندانیان نیازمند( جرائم غیر عمد و محکومیت مالی) با ابتکار شهید والامقام حاج سیداسد اله لاجوردی تاسیس و آغاز به کار نمود این ستاد به عنوان یک موسسه خیریه صد در صد مردمی دارای هیئت مدیره که افراد آن را خیرین و نیکوکاران سرشناس و مورد اعتماد مردم تشکیل می دهند.

ستاد دیه در مراکز استان ها دارای شعباتی است که اعضاء هیئت امناء آن را رئیس کل دادگستری استان، مدیر کل زندان های استان، مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان وچهار نفر از خیرین معتمد، متدین و دارای نفوذ معنوی در سطح استان که همه به صورت مردمی می باشند، انتخاب می گردد و هیئت مدیره نیز منتخب هیئت امناء در استان بوده و در حقیقت امور اجرایی ستاد های دیه را عهده دار می باشند.

رسالت ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند
ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند

تلاش در راستای پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی تهدید کننده خانواده های زندانیان، گسترش فرهنگ نوع دوستی و مشارکت مردم در کارهای خداپسندانه، جلوگیری از فروپاشی خانواده زندانیان وامثال آن از اهداف ستاد دیه است. و به منظور جلوگیری از ورود افراد در جرایم غیر عمد به زندان باید فرهنگ سازی کرد و ارتقای سطح آگاهی عموم جامعه را بالا برد.

لذا ستاد دیه در دو مقوله پیشگیری و درمان، پیگیری و اقدام می نماید در بخش درمان با جذب کمک های حداکثری خیرین، نیکوکاران، ارگان ها و نهاد ها در ماه مبارک رمضان، اعیاد و مناسبت ها که با جذب این کمک ها افراد واجد الشرایط در جرائم غیر عمد از زندان استخلاص پیدا می نمایند. اما در بخش پیشگیری که یکی از اهداف اصلی ستاد دیه بوده با اطلاع رسانی و جلسات گردهمایی و هم اندیشی و پیگیری در اجرای دقیق بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری در مقابل شخص ثالث که قانون آن در سال ۱۳۸۷ در مجلس شورای اسلامی تصویب و پس از موافقت مجلس، بااجرای آزمایشی آن به مدت ۵ سال به دولت ابلاغ و اجرائی گردیده و همچنین برخورد پیشگیرانه با تخلفات منجر به خسارت بدنی و مالی- برابر شدن خسارت وحمایت از قربانیان صرف نظر از جنسیت و مذهب داشتن تعامل وهمکاری با کلیه مبادی زیر ربط از جمله شرکت های بیمه و راهنمایی رانندگی و پلیس راه و قضات در اداء دین و حمایت از زیان دیدگان و پرداخت حق و حقوق آنان